Inline bruslení je ideálním sportem pro každého. Bavit bude naprosté začátečníky i ostřílené sportovní nadšence. Můžete se na bruslích učit různé triky, stopovat si nejrychlejší úseky nebo si prostě vyjet. Zkrátka co každému vyhovuje.
K tomu všemu ale potřebujete ty správné brusle. Poradíme vám, které si vybrat.
Podle čeho vybírat?
Většina z nás má tendence vybírat podle vzhledu. Od bruslí však potřebujeme hlavně funkčnost, takže vzhled musíte odsunout až na druhou kolej.
Řiďte se těmito 3 základními parametry:
- typ brusle,
- velikost brusle
- velikost a tvrdost koleček,
- cena.
Jaký typ bruslí si mám vybrat?
Existuje hned několik typů bruslí. Lámete si hlavu, který si je ten ideální pro vás?
Fitness brusle
Nejčastěji používaný typ bruslí. Proto i tvoří podstatnou část náší nabídky. Pokud se chcete dostat do formy, jsou pro vás fitness brusle ideální volbou. Skvělá volba pro začátečníky i pokročilé. Velikost koleček (v rozmezí 80 - 125 mm) je jen na vás a odvíjí se od vašich zkušeností.
Ve zkratce:
- nejoblíbenější typ bruslí,
- tužší, ale pohodlná bota,
- vysoká stabilita,
- kvalitní kolečka různých velikostí.
Příklad: Kolečkové brusle K2 Alexis 90 BOA
Brusle na inline hokej
Výrobci často používají stejnou botu jako u zimních bruslí. Specifická jsou hlavně použitá kolečka, která mají rozestavění různá rozestavení. U většiny modelů jsou kolečka umístěná tak, že první dvě jsou menší a zadní dvě větší. Díky tomu docílíte rychlé změny směru. Jsou určené hlavně na hokej, ale zvládnete v nich i běžnou projížďku na úkor komfortu.
Ve zkratce:
- stejná bota jako u bruslí na led,
- rychlé otáčení,
- na fitness bruslení i inline hokej.
Brusle na agresivní bruslení
S tímto typem bruslí se vyřádíte ve skate parku. Mají odolnou plastovou (resp. koženou) botu, malá stabilní kolečka a plastový rám. Sjedete na nich schody i zábradlí, s výlety či rekreačním bruslením ale rozhodně nepočítejte.
Ve zkratce:
- odolná plastová bota,
- malá kolečka,
- vhodné na extrémní triky.
Urban inline brusle
Skvěle ovladatelné brusle s krátkým rámem, kolečky blízko u sebe a poměrně tuhou botou. Pokud plánujete jezdit slalomy, ve městě nebo si na bruslích trochu zablbnout, měly by pro vás být jasnou volbou.
Ve zkratce:
- skvělá ovladatelnost,
- na fitness ježdění i různé triky.
Jakou velikost bruslí mám zvolit?
Jednotlivé značky bruslí se liší ve svých velikostech a v označení velikostí. Proto vás mohou velikosti při hledání ve filtru trochu zmást. V případě, že vybíráte například velikost 40, zaškrtněte raději všechny možnosti velikosti 40 uvedené ve filtru.
V Tabulky velikostí se můžete informovat o značení jednotlivých značek bruslí, které nabízíme.
Rozdíly mezi velikostmi a tvrdostmi koleček
Ač se to na první pohled nemusí zdát, i mezi kolečky jsou velké rozdíly. Brusle jsou většinou od výrobce osazeny rámy s informací o maximální velikosti koleček, které se do rámu vejdou.
Pokud tedy koupíte brusle s malými kolečky, větší do nich už prostě nedostanete. Pro začátečníky může být dobrým tipem koupit brusle s většími kolečky a pořídit si k nim sadu menších, které jezdí pomaleji. Začít tedy na menších a po zaježdění stačí jen vyměnit za větší (původní).
Průměr koleček | Jízdní zkušenosti |
---|---|
do 84 mm | začátečník, mírně pokročilý |
90 mm | zkušený |
100 - 120 mm | milovník rychlé jízdy |
Co se týče tvrdosti koleček, pravidlem je, že čím větší číslo, tím jsou kolečka tvrdší. Na kolečkách jsou značeny písmenem A.
Kolečka s menší tvrdostí (do 80A) jsou uzpůsobeny pro pohodlnou jízdu, zejména pro začátečníky a mírně pokročilé. Kolečka "kopírují" povrch. Nevýhodou je kratší životnost.
Kolečka s tvrdší tvrdostí (od 82A více) jsou uzpůsobeny zejména pro rychlejší jízdu (tedy pro zkušené jezdce). Zároveň méně "kopírují" povrch a tedy i nerovnosti. Čím větší kolečka, tím se tyto vlastnosti více projevují. Výhodou je delší životnost a rychlejší jízda.