Poprvé na hokej: Jak připravit malého hokejistu na led?
Máte doma dítko, které projevilo zájem o hokej? Nebo se rozhodujete, jaký kroužek pro svého malého sportovce vybrat, a přemýšlíte, jestli by byl hokej tou nejlepší volbou? Dali jsme pro vás dohromady přehled, co všechno začátky hokeje obnáší, s čím je dobré počítat a jaká výbava je v začátcích nezbytná. Odpovíme vám na otázky, které nám rodiče začínajících hokejistů nejčastěji pokládají.
Od kdy je vhodné dát dítě na hokej?
Jsou děti, které s hokejem začínají už od 3 let. Jde o ty pohybově nadané, kterým jde jízda na bruslích prakticky sama a rodiče vytuší neobvyklý talent, který je škoda nevyužít. Odborníci tvrdí, že ideální věk je okolo 4-6 let, tedy rok po nástupu do školky až do 1. třídy základní školy. Není výjimkou, že děti však poprvé na led vyjedou až v 8 letech.
Jaké predispozice jsou pro hokej důležité?
Hokej je nejrychlejší týmová hra. Začátky nejsou snadné u žádného sportu, v hokeji si však dítě zvyká na první pády, nutnost rychlé reakce, koordinace pohybů a větší fyzické zátěže. Dítě si osvojí schopnost fair play a respektu vůči spoluhráčům i soupeři, trénuje pozornost a rozvíjí všestrannost.
V žákovských kategoriích se nehraje na těla, ke zranění nedochází tak často. Děti navíc mají povinnost chránit se kvalitní výstrojí.
Někteří se pro tento sport nadchnou, jiní zjistí, že není pro ně a poohlédnou se po něčem jiném. V prvotním seznámením se s hokejem je důležité být dítěti oporou, umět ho motivovat a pochválit. Hokej je týmová hra, kde se malý sportovec naučí spolupráci s ostatními hráči a vytvoří si zde přátelství, která leckdy trvají po celý život.
Jak vybrat výbavu? Kdo mi s ní poradí?
Stěžejní jsou kvalitní brusle a hokejová helma. Nejlepší je taková, která je co nejpevnější, ale zároveň lehká, aby příliš nezatěžovala dětskou šíji. U bruslí je potřeba, aby byla noha zpevněná, ale dítě si po tréninku nestěžovalo na bolest nebo otlačení.
V úplných začátcích dítě nehraje v kompletní výbavě, je těžká a dítě by zbytečně obtěžovala, chvíli trvá, než se v ní malý hokejista naučí hýbat. Dítě trénuje v rukavicích a chráničích na kolena a lokty, využít může třeba ty na kolečkové brusle.
Pokud ale začíná trénovat pravidelněji, bez pořádné ochrany to nepůjde. Náchylné ke zranění bývají při hokeji nohy, hokejové chrániče kolen a holení jsou tedy nezbytnou součástí výstroje. Holeně musejí být chráničem zakryty celé, nesmí však bránit ve hře. Chrániče ramen a loktů by zase neměly bránit v pohybu do stran nebo sklouzávat po předloktí dolů.
Kvalitní hokejové kalhoty jsou zase potřeba proto, aby měl hokejista zpevněnou spodní část páteře. Délka by neměla zasahovat pod koleno, ale ani odkrývat stehno.
A suspenzor? Jedna z nejdůležitějších částí výstroje. Nehledě na to, jestli na led posíláte chlapce nebo dívku.
Pokud byste si rádi s dítětem výstroj vyzkoušeli, stavte se do jedné z našich kamenných prodejen. Jen po Praze jich máme pět, další pak najdete v Liberci.
Co je u dětí povinné?
Na rozdíl od dospělých hokejistů nelze, aby dítě vyjelo na led bez nákrčníku a celoobličejového krytu, ten může být z plexiskla i z mřížky. Obě tyto povinné části dětské výstroje uchrání hráče před pukem nebo údery hokejkou.
Jak často budu muset výbavu měnit?
Děti na prvním stupni základní školy rostou neuvěřitelně rychle. Je tak možné, že po sezoně zjistíte, že z nových bruslí malý hokejista vyrostl, ještě než je stihl pořádně vynosit.
Při hokeji je ale stěžejní, aby veškerá výbava seděla dítěti jako ulitá. Nepadnoucí hokejové brusle nebo hokejová helma by mu nejen ztěžovaly hru a celkovou koordinaci, ale navíc by ohrožovaly jeho bezpečnost.
Co když to dítě nebude bavit? Může odejít z týmu?
Z hokeje, ostatně jako z každého sportu, by mělo mít dítě především radost. Mělo by se těšit na tréninky, na spoluhráče, radovat se z úspěchu. Pokud vidíte, že na tréninky chodí dítě z povinnosti a vrací se nešťastné, nemá cenu věci lámat přes koleno a raději se poohlédnout po jiném sportu.
Jak vybrat klub, za které bude dítě hrát?
Nejčastěji se rodiče rozhodují podle místa bydliště. Není to ale podmínkou, pokud dítě preferuje konkrétní klub (například kvůli kamarádům nebo kvůli dosavadních úspěchů týmu), lze ho přihlásit i tam.
A jak je to s přestupem do jiného klubu?
Až do nedávna nebylo možné odejít bez souhlasu mateřského klubu, nyní to ale jde. Děti do devíti let nemusí platit žádné odstupné. Úkony, které je potřeba vyřídit vůči Českému svazu ledního hokeje, obstará sám klub. Rodiče podepíšou tzv. Ohlášení přestupu nebo Ohlášení hostování.